Dobrý den,
chci se s vámi podělit o prožitky z rumburského výběžku. Je to krajina Lužických hor. Václav Cílek o této krajině hovoří jako o Českém Nizozemí.
Při putování po stopách templářů v Čechách a Praze mne cesty zavedly k tvorbě pana Ladislava Moučky. Člověka, který také pátrá po odkazu templářského řádu, židovského učení Kabaly, posvátné geometrie a mnoho jiného, s tím spojeného. Jeho tvorba je obsáhlá a zcela mimořádná. Jedním projektem, kterým je pan Moučka spoluautor je podle Kabaly – Kamenný strom života. Toto dílo povstalo ze země před dvaceti lety na sopečné vyvřelině hory Dymník u Rumburku.
Když se letos měla otevřít Lví bána
8.
8.2024 (
8), rozhodli jsme se s manželkou navštívit toto magické místo. Polohu přesně vytyčili dva senzibilové a geomagneti , pan Turnovský a pan Pogačnik. Snad se jedná o střed několika geomagneticky významných míst Evropy a severní Afriky? Místo je to opravdu mimořádně působivé a jeho sílu umocňují vztyčené štíhlé žulové kameny, tyčící se k nebi. Monolity usazené podle přesně vyměřené matrice, spojené barevnými chodníčky, jež podtrhují význam celého díla. Kamenů je v symbolice 22 a 23. je usazen opodál matrice, jako geometrický základ podle Janova zjevení, sám svatý Jan. Číslo 23 je v tomto případě dáno na paměť i jako vzpomínka na posledního templářského upáleného velmistra Jakuba z Molay.
Na Dymníku v blízkosti této posvátné stavby bylo později vybudované golfové hřiště. Při stavbě golfu byl značně upraven vrcholek kopce. Zcela byl odstraněn val, jež ukrýval kamenný strom a dopřával návštěvníkovi při příchodu moment překvapení co uzře za horizontem. Přesto návštěva tohoto místa je velkým zážitkem.
Dále jsme navštívili blízkou rozhlednu Dymník. Další překvapení nás čekalo v Rumburku. V klášteře kapucínů, který je spojený s kostelem sv. Vavřince. Pro mne měl kostel opravdu hlubokou atmosféru. Ambit kláštera je nově krásně opravený. Jsou tam i posvátné schody! Uvnitř křížové chodby je mimořádná stavba Loreta.
Kousek za Rumburkem jsme navštívili Strážný vrch. Kostel sv. Jana Křtitele. U kostela je křížová cesta s detailně vypracovanými plastikami ukřižování Krista.
Pro další návštěvu jsme si ještě ponechali zříceninu hradu Tolštejn a a Kapli Božího hrobu v Jiřetíně. V okolí je hrad Oibyn, Grabštejn, Lemberk, o kterých se ve svém vyprávění s panem doktorem Staňkem zmiňuje paní Alžběta Kovaříková.
Byť Lužické hory vypadají Bohem zapomenuté a turisticky jsou opomíjené, ukrývá tento kraj mnohá překvapení.
Na Dymníku je ubytování bez kempu. Tak máme v plánu příště toto místo navštívit při západu slunce a vyspat se do nového svítání.
Možná inspirace i pro někoho jiného?
Srdečně zdravím. Azrael
https://mapy.cz/turisticka?q=rumburk&source=base&id=1981327&ds=2&x=14.5231372&y=50.9404082&z=16